Esad: Kimyasal saldırı iddiası ′yüzde 100′ uydurma

"Verilmiş bir saldırı emri yok. Mühimmat depomuzu birkaç yıl önce teslim ettik. Kimyasal silahımız olsa da kullanmazdık"

İdlib'deki kimyasal silah saldırısı iddialarını bir kez daha yalanlayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, söz konusu iddianın Şayrat hava üssüne yönelik saldırıya gerekçe yaratmak için ortaya atıldığını belirtti. Sputnik'te yer alan habere göre, AFP'ye röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Esad'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: -(İdlib'in Han Şeyhun kasabasında yapıldığı iddia edilen kimyasal silah saldırısı hakkında) Kesinlikle, bize göre, yüzde 100 uydurma. Bizim izlenimimiz şu, Batı, özellikle de ABD, teröristlerle içli dışlı.

Bu hikayeyi, saldırıya (ABD'nin Suriye'ye ait Şayrat hava üssüne yönelik saldırı) bahane olması için uydurdular. -(İdlib'deki saldırı iddiasıyla ilgili yayınlanan videolar hakkında) Bu olayın olup olmadığı konusu kesin değil, çünkü bir videoyu nasıl doğrulayabilirsiniz? O çocukların Han Şeyhun'da öldüğünü bilmiyoruz, ölüp ölmediğini de bilmiyoruz. Han Şeyhun, ne stratejik değerde ne de şu anda bir cephe.

Bu hikaye, hiçbir açıdan ikna edici değil. Verilmiş bir saldırı emri yok. Mühimmat depomuzu birkaç yıl önce teslim ettik. Kimyasal silahımız olsa da kullanmazdık. Siyasi amaçlarla kullanmayacaklarından emin olmak için, (İdlib'de yapılacak) herhangi bir incelemeye ancak bağımsızsa ve bu heyete tarafsız ülkeler katılacaksa izin verebiliriz.

ABD, (Suriye'de) siyasi bir çözüme ulaşmak konusunda ciddi değil. Bunu, teröristler için şemsiye olarak kullanmak istiyorlar. Ateş gücümüz, teröristlere saldırma yeterliliğimiz bu saldırıdan (ABD'nin Şayrat hava üssüne yönelik saldırısı) etkilenmedi.Kaynak:RojavaHaber
Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.