IŞİD RAKKA’DA KISTIRILDI, OPERASYON 4. AŞAMADA

Rakka operasyonunda yeni bir aşamaya geçildi. Hedef Rakka'nın kuzeyi ve Celab Vadisi. Kuşatmaya alınan IŞİD, Rakka'ya cephane sevkiyatı yapamıyor.

HABER MERKEZİ – Uluslararası Koalisyon Güçleri'nin desteğiyle Demokratik Suriye Güçleri'nin (QDS) Rakka operasyonu sürüyor. Fırat'ın Gazabı Hamlesi adıyla yürütülen operasyon 4'üncü aşamaya girdi.

Operasyonun 4'üncü aşamasıyla ilgili QDS yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Rakka'nın kuzeyinin tamamı ve Celab Vadisi IŞİD'den kurtarılacak. Açıklamada, Rakka'nın doğu ve batı kollarında bulunan QSD güçlerinin Rakka'ya ilerleyerek, Celab Vadisi ve Rakka'nın kuzeyinin IŞİD'den temizleneceği belirtildi. Açıklamada, Rakalılara, IŞİD tarafından canlı kalkan olarak kullanılmamaları ve IŞİD'e ait noktalardan uzak durmaları çağrısı yapıldı.

IŞİD KENDİ ÜYELERİNİ İNFAZ EDİYOR

Operasyon devma ederken, Rakka'nın son durumu ile ilgili de bilgiler geliyor. ANHA'da yer alan habere göre, IŞİD'in Rakka sorumlusuna gönderilen bir yazı ele geçirildi. Yazıda, IŞİD'in bazı yönetici ve üyelerinin Baas rejimine bilgi verdiği ve onlar hakkında infaz kararı alındığı yer aldı. Yazıda, "(…) Elimize geçen bazı bilgiler, aramızda rejimin ajanlarının olduğunu söylüyor. Bir grubun tutuklanması ve soruşturmasının ardından bazı üyelerimizin hainlerle çalıştığı ortaya çıktı. Soruşturma ve delillerin toplanmasının ardından bu hainler tasfiye edilmiştir (…)" denildi. Daha önce de Irak, Katar, Suudi Arabistan, Tunus ve diğer ülkelerden olan IŞİD arasında sorunların yaşandığı ve yöneticilerinin infazının yapıldığı bilgisi basına yansımıştı.

IŞİD OKULLARI ÜS OLARAK KULLANIYOR

IŞİD Rakka'yı işgal ettiği günden bu yana kentte yaşayan çocuklar, okula gidemedi. Demokratik Suriye Güçleri'nin Rakka operasyonu başlatmasıyla birlikte IŞİD, kentteki okulları ve Fırat Üniversitesi'ne bağlı fakülte binalarını askeri üs olarak kullanmaya başladı. IŞİD, Rakka'da bulunan Dar Elselam, El Mûtefewiqîn, Hemîda, îbn Xeldûn, Siltan Baş Eletreş, Ibn El Heyîsem, Rebîa, Ibî Firas El Hemedanî, El Reşîd, Cenîn, Mûsa Bîn El Nesîr, Mutenebî, Ebî Zir El Xefarî, Xalid Bin Welîd, Cemîla Ebû Heyder, Usama Bîn El Min Ez okullarını ve Fırat Üniversitesi'nin Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Teknoloji Enstitüsü binalarını askeri üs olarak kullanıyor. kullar kentin batısı, doğusu ve kuzeyinde yer alan El Nihda, El Kerîm, El Berîd, Hişyam Abdul Melîk, Sineayiyê, Nizlet Şehade, El-Rimêla, El-Methenê ve El-Dirêyiyê mahallelerinde bulunuyor.

IŞİD'İN KULLANACAĞI YOL KALMADI

IŞİD, noktalar arası gidiş-gelişlerini sağlamak için El Seneayiyê mahallesinde bulunan Cemal Abdülnasır okulundan El-Terkîbatê mahallesine kadar uzanan tüneller kullanıyor. Edinilen bilgiye göre ise IŞİD, cephane sevkiyatı için Rakka ve Sefsafa köyü arasındaki toprak yolu kullanıyor. Aynı yolun Tabka Barajı arkasında bulunan El-Ewel mahallesine ulaştığı da gelen bilgiler arasında. Hava destekli yürütülen özel bir operasyonla IŞİD Tabka ve El-Ewel mahallesi arasında kullandığı bu yol da deşifre edildi ve defalarca bombalandı. IŞİD artık cephane sevkiyatını yapabilmek için yol bulamıyor.

DUVAR ÖRMEYE BAŞLADILAR

Bölgede kalma koşulu kalmayan IŞİD hendek kazma ve tünel yapmaya ağırlık verdi. Ayrıca IŞİD kayıplarını azaltmak için gün içerisinde hiçbir IŞİD'linin izinsiz hareket etmemesi kararı da aldı. IŞİD, kent çevresinde ve merkezinde bulunan yollarda duvar yükseltmeye başladı. Diğer yandan IŞİD, Dahiyet ve 23 Şubat mahalleleri ile kentin kuzeyindeki El-Wadî ve Til Ebyed caddelerinde de tünel ve hendeklerini arttırmaya başladı

RSS Feed

rojnameyanewroz.net

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.