‘REFERANDUM İÇİN KİMSEDEN İCAZET ALMAYIZ’

KDP ile YNK'nin referandum için oluşturduğu ortak heyetin toplantısı ardından konuşan KDP'li Fazıl Mirani, "Referandum için kendi halkımız dışında, hiç kimse veya hiçbir taraftan icazet almayız" dedi.

KDP ve YNK'nin oluşturduğu ortak heyetin diğer siyasi partiler ve Bağdat'la temaslarının ardından, durum değerlendirmesi yapmak için Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani başkanlığında toplandı.

KDP Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Neçirvan Barzani, Politbüro üyesi Dr. Roj Nuri Şawes ve Mahmud Muhammed'den oluşan Mesud Barzani başkanlığındaki KDP heyeti, YNK'den Adnan Mufti, Mele Bextiyar, Omer Fettah, Şeyh Cafer Şeyh Mustafa'nın yanı sıra bazı üst düzey yetkililerin de bulunduğu YNK Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul başkanlığındaki YNK heyetiyle YNK Politbüro binasında bir araya geldi.

4 buçuk saat süren toplantı sonrası gazetecilerin karşısına geçen KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani ve YNK'li Mele Bextiyar, toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

'Referandum için iki heyet kurulacak'

KDP'li Mirani, "Referandum için kendi halkımız dışında, hiç kimse veya hiçbir taraftan icazet almayız" dedi.

Kürdistan Bölgesi'ndeki bütün siyasi taraflarla diyalog kuracaklarını dile getiren Mirani, "Bazı taraflar bu konuda işbirliği yapmasa da vazgeçmeden adım atmaya devam edeceğiz. Bağdat'a onların Kürdleri buna mecbur bıraktığını illettik. Referandum için iki heyet kurulacak" ifadelerini kullandı.

'Parlamento olmadan referanduma gidilebilir'

Referandum ve bağımsızlık konularının parlamentonun aktifleştirilmesinden daha önemli olduğunun altını çizen KDP'li Mirani, "Yasal olarak parlamento olmadan da referandum yapılabiliyor" dedi.

Kürdistan'daki sorunların çözümüne ilişkin olarak Mirani, "YNK'den bir proje aldık, inceledikten sonra yanıt vereceğiz" diye konuştu.

'7 partiden komisyon oluşacak'

Mele Bextiyar ise, toplantının temel gündeminin referandum sürecinin oluşturduğunu belirterek, oluşturulacak olan komisyonun en az 7 partiden olacağı bilgisini verdi. Mele Bextiyar, toplantıda KDP – Gorran ilişkilerinin normalleştirilmesinin de ele alındığını dile getirdi.

YNK'nin ilerleyen günlerde Gorran Hareketi'ni ziyaret edeceğini söyleyen Mele Bextiyar, Gorran'ın da komiteye katılmasını isteyeceklerini söyledi.

YNK ile KDP tarafından 2 Nisan'da oluşturulan heyet, geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi partilerle bağımsızlık referandumunu görüşmek için toplantılar düzenlemişti. (M.E)

IMPNews

Feed

rojnameyanewroz.net

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.