TUTSAK YAKINLARI: ÖLÜMLER OLMADAN SESİMİZE SES OLUN

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerini değerlendiren tutsak yakınları, tüm duyarlı kesimlere çağrıda bulunarak, "Ölümler olmadan sesimize ses olun" dedi.

OHAL uygulamalarının hayata geçirildiği cezaevlerinde, siyasi tutsakların 58 gündür başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi devam ediyor. Açlık grevi eylemine Adalet Bakanlığı'nın sessiz kalmasına tepki gösteren tutsak yakını Lokman Acar, "Ölümler yaşanmadan sesimize ses olun" çağrısında bulundu. Oğlunun 4 aydır Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunduğunu ve 25 günden bu yana açlık grevinde olduğunu belirten Lokman, "Herkese tüm annelere çağrı yapıyorum ellerini vicdanlarına koysunlar ve ses çıkarsınlar. Cezaevlerinde şahadetin yaşanmasını istemiyoruz. Destek versinler tutsaklarımıza" dedi.

'Çocuklarımız öldükten sonra mı uyanacağız'

Tutsak yakını Taybet Tara ise, Kürt annelerine seslenerek, "El ele verip bu zulmü durduralım. Oğlum 16 yaşında tutuklandı 1 buçuk yıldır Şakran Cezaevi'nde tutuluyor. İşkence gördü baskılar maruz kaldı. Sincan Cezaevinden Şakran Cezaevine sürgün edildi. Tutsaklarımız haklarını istiyor ve haklılar. Bizler de onarın arkasındayız. Çocuklarımız öldükten sonra mı uyanacağız? Şahadet yaşanırsa, sorumlusu ses çıkarmayanlar olacaktır" diye konuştu.

'Tutsaklarımıza sahip çıkmalıyız'

Fatma Erden ise tutsak olan kız kardeşi Songül Erden ve tüm tutsaklar için direnişte olacaklarını ifade ederek, "Tutsaklarımıza sahip çıkma zamanıdır. Onlar yaşamlarını feda ettiler ve zindanda direnmeye devam ediyorlar. Kürt halkı tutsaklarına sahip çıkmalıdır. Zaman kaybetmeyelim, herkes ayaklansın ve bu gidişata bir dur desin" ifadelerinde bulundu.

Tüm tutsakların direnişini selamlayan Selma Erden ise, "Tutsaklara biz sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmaz. Bizde onarlın yanında olmazsak yalnız kalacaklar. Şimdi bu direnişe ses verme zamanıdır. Yarın çok geç olabilir" şeklinde konuştu.

'Evde oturamayız'

Kandıra Cezaevi'nde bulunan Hüsnü Babat'ın annesi Kumru Babat ise "Oğlum 1 yıldır cezaevinde. Ondan doğru düzgün haber alamıyorum. Bütün haklarını ellerinden alıyorlar. Tutsakların her an ölümle burun buruna odlularını bilerek evde oturamayız" diye vurguladı.

 

sujin

 

RSS Feed

rojnameyanewroz.net

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.