Asker zehirlenmelerinin Meclis’te araştırılması AKP oylarıyla reddedildi..!

Manisa'da 25 Mayıs ve 27 Mayıs'ta, Diyarbakır'da ise 11 Haziran'da toplamda yaklaşık 1000 asker gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı.

CHP vekillerse 12 Haziran'da, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Meclis tutanaklarına göre, CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, 'TSK'daki yemek ihalelerinin ve yemek şirketlerinin teknik ve hijyen şartlarının araştırılması amacıyla' Meclis araştırması yapılmasını istedi.

'Şirket araştırılsın'

Genel kurulda söz alan Nurlu, zehirlenmelerin nedeninin bilinmediğini, yetkililerin açıklama yapmadığını, bu nedenle de şüpheli durumun araştırılması gerektiğini söyledi.

Nurlu, ihaleyi alan şirketin araştırılmasını talep etti: "Meclis'te kurulan araştırma komisyonlarını ve komisyon raporlarını önemsiyoruz. Askerî birliklerin yemek ihalelerinin nasıl yapıldığı, ihaleyi alan şirketlerin AKP'yle olan ilişkileri tek tek araştırılmalıdır."

AKP 'Erteleyelim' dedi

Nurlu'nun aleyhinde söz alan AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can da CHP'nin tarım bakanıyla ilgili verdiği gensorunun daha önemli olduğunu söyledi.

AKP'li vekil "Araştırılması önemli" dediği zehirlenme konusunun ertelenmesini istedi: "Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu grup önerisi kabul edilmeyecek, bunu biliyor, grup önerisinin kabul edilmeyeceğine dair şüpheleri var ama buna rağmen de veriyor, amaç gensoruyu görüşmek."

Can, araştırmanın ertelenme gerekçesini ise tutanaklara geçen şu sözlerle açıkladı:

MHP ve HDP de konunun araştırılması konusunda CHP'ye destek verdi. Öneri, AKP oylarıyla reddedilerek Meclis gündemine alınmadı.

İşlerine Dönmek İçin 102 Gündür Açlık Grevinde Olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakçanın Ölümüne Meclis Seyirci Kalıyor.: 'Ben bilmem başkan bilir'..!

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP'li Mahmut Tanal'ın, kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuyla ilgili komisyonun neden çalışma yapmadığı sorusuna; TBMM Başkanlığı 'toplantıya çağırma yetkisinin komisyon başkanında' olduğu yanıtını verirken, Komisyon Başkanı Mustafa Yeneroğlu ise mevcut içtüzük hükümlerini anımsatmakla yetindi. Gülmen ve Özakça'nın 100 günü aşkın süredir devam ettikleri açlık grevi son derece kritik bir dönemde bulunuyor.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, 100 günü aşkın süredir açlık grevi yapan ve yaklaşık 3 hafta önce tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuyla ilgili muhalefet üyelerinin taleplerine karşın bir girişimde bulunmadı. Komisyonun CHP'li üyesi Mahmut Tanal, Gülmen ve Özakça henüz tutuklanmadan konu hakkında TBMM Başkanlığı'na başvurmuştur.

Tanal, konunun komisyon tarafından neden ele alınmadığını, son dönemde yaşanan hak ihlallerine ilişkin komisyonun toplanmaması hususunda TBMM Başkanlığı tarafından alınan resmi ya da gayri resmi bir karar olup olmadığını da sormuştu. Tanal'ın yaptığı başvuruya TBMM Başkanlığı'ndan yaklaşık bir ay sonra yanıt geldi.

'Başkan çağırırsa...'

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın imzasıyla verilen yanıtta İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun kuruluş yasasında bulunmayan hususlarda TBMM İçtüzüğü'nde yer alan hükümlerin uygulanacağı belirtildi. TBMM Başkanlığı, bu kapsamda komisyonların kendi başkanları tarafından toplantıya çağrılacağı hükmünün bulunduğu ya da üyelerinin üçte biri tarafından teklif edilecek gündem üzerine de komisyonların yine kendi başkanları tarafından toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığını belirtti.


TBMM Başkanlığı'nın yanıtında, "Komisyonu'nun herhangi bir konuyla ilgili olarak toplanması veya toplanmaması hakkında başkanlığımızca alınmış bir karar bulunmamaktadır" denildi. Tanal'ın TBMM Başkanlığı'na başvurusu üzerine Komisyon Başkanı Yeneroğlu da komisyonların kendi başkanlarınca toplantıya çağrılabileceği hükmünü anımsattı.


RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.