Baydemir: 'Kobane değil ama Rakka düştü düşecek'

Mardin'in Kızıltepe İlçesinde gerçekleştirilen bir iftar yemeğinde konuşan HDP Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte Kobani için söylediği "Düştü düşecek" sözlerini anımsatarak, "Kobani değil, onların maskesi düştü. Rakka düştü düşecek. Allahın izniyle IŞİD musibeti, belası çöktüğünde Ortadoğu coğrafyasında bir kez daha halkların inançları bir arada eşitçe özgürce yaşamasının zemini oluşmuş olacak" dedi.

"Her fırsata, her imkanda 'Milli iradeye darbe yapıldı, milli iradeye darbe yapıldı' diyenler tamı tamına 2 yıldır kesintisiz darbenin sahibidirler. Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne, ilçe belediyelerine, Ahmet Türk'ü seçmiş halka en büyük hakaret onun yerine kayyum atamaktır. En büyük darbe budur. Kayyumlar ne yapıyor? Orhan Doğan'ın, Roboski anıtını yıkıyorlar. Kürt diline, Kürt kimliği ile ilgili ne varsa yasaklıyorlar. Kayyum değil mesele, mesele zülümdür. Daha öncede söylemiştim müsaadenizle bu gün bir daha söyleyeceğim ha Kayyum, ha zukkum"

"Bir rivayet vardır. Birgün Heledos, bir zeytin ağacının gölgesinde rüya görür zeytin ağacı dile gelir ve derki 'ben sana da ait değilim senden öncekilere de ait değilim senden öncede vardım senden sonra da var olmaya devam edeceğim'. Kürt halkı bütün bu zalimlerden öncede vardı. Bu zalimlerden sonra da var olmaya devam edecek. Dil, kültür, kimlik, inançlarıyla var olmaya devam edecektir."

'Bağımsız olmak istiyorlarsa bize saygı göstermek düşer'

Şu anda güney Kürdistan'da bir referandum çalışması, hazırlığı yapıyor. Dünyanın dört bir yanından Kürt halkının iradesine saygı mesajları geliyor. Ama, Ankara'nın mesajı adeta zehir zemberek. Çok açık ve net söylüyorum. Türk halkının, Fars, Arap halkının hakkı neyse, bu kaddim coğrafyanın sahibi olan Kürt halkının da hakkı da odur ne eksiktir ne fazladır. Eğer güney Kürdistan'daki Kürt kardeşlerimiz parlamentosuyla, siyasi partileriyle siyasi iradeleriyle hangi kararı alırlarsa alsın bize düşen onlara saygı duymaktır. Onların bu kararına destek vermektir. Bir kez daha hayırlı olsun bir kez daha kutlu olsun."


RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.