CHP Ankara’dan İstanbul’a yürüyor! Kılıçdaroğlu’ndan ilk açıklama

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı ve Enis Berberoğlu'nun tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe'ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili güvenlik önlemleri alındı. Güvenpark güvenlik araması için polis tarafından kapatıldı. Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi açıklama yaptı. Yürüyüşün 24 gün sürmesi bekleniyor.

Dakika dakika CHP'nin Ankara'dan İstanbul'a 'Adalet Yürüyüşü'

13.01 POLİSTEN ARBEDEYE MÜDAHALE

Yürüyüş sırasında bir arbede yaşandı. Polis çıkan arbedeye müdahale ediyor.
11.48 İNCE: TÜRKEŞ'LE BERBEROĞLU AYNI ŞEYİ SÖYLEDİ'

CHP'li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Maçka Parkı'na ilk gelen isimler arasında yer aldı. Gazetecilere açıklama yapan İnce, şöyle konuştu:
"(Başbakan Yardımcısı) Tuğrul Türkeş'le Enis Berberoğlu aynı şeyi söyledi. İkisi de dedi ki, kim inanır Türkmenlere gittiğine bu silahların. Hatta yemin etti Tuğrul Türkeş. Aynı şeyi söyleyen CHP milletvekili hapiste. AKP milletvekili başbaka yardımcısı… Bunların partisinin adında 'Adalet' var. Batsın bunların adaleti. Birgün hesap verecekler. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın."

'NASIL FETÖ'CÜLER KODESTEYSE BUNLAR DA OLACAK'

"Nasıl FETÖ'cüler kodesteyse, bunlar da kodeste olacak. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Zaman alacak biraz. En önemlisi belki de bu ülkenin Cumhurbaşkanı yok. O, Cumhurbaşkanı falan değil. Partinin başkanı, yargının başkanı, ordunun başkanı, bir partinin genel başkanı aynı zamanda. Partili Cumhurbaşkanı bu ülkenin sokaklarını kana bulamak istiyor. Bundan hiç kuşkum yok artık. Ama biz sağduyulu davranacağız. Hukuktan şaşmayacağız. Bunların ne mal olduklarını herkese anlatacağız."

11.10: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşün Ankara'dan başlangıç noktası olan Güvenpark'a geldi. Kılıçdaroğlu eline 'adalet' yazılı dövizle böyle poz verdi. Ardından Kılıçdaroğlu şunları söyledi: Kendi ülkemizde gazetecilerin hapiste olmasını istemiyoruz milletvekillerinin hapiste olmasını istemiyoruz. Bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz.

CHP lideri Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Milletvekillerinin hapiste olmasını istemiyoruz. Kendi ülkemizde birlikte beraber barış içinde yaşamak istiyoruz. Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Her özgür ülke gibi kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık yeter diyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal parti ile ilgisi yok. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür kutlu bir yürüyüştür. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz."
"Adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz barış olmaz huzur olmaz. Adalet adalet adalet… Bu soylu kavramın anlamını vermek zorundayız. Herkesin düşüncesine saygılıyız. Ama herkes ama herkes yargıyı yargının bağımsızlığın savunmak zorundadır. Bütün dünya duysun biz Türkiye'de kendi topraklarımızda bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Kendi ülkemizde demokrasi özgürlük istiyoruz. Taşeron işçiler için memurlar için herkes için adalet istiyoruz."

11.09 MAÇKA PARKI'NDA DA NÖBET BAŞLADI

CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından dün duyurusu yapılan 'Adalet Nöbeti' için Maçka Demokrasi Parkı'nda da olağanüstü önlemler alındı. Polis parka girişlerde güvenlik önlemi aldı. İçeri girenlerin üzerleri arandı. Park içindeki büyük havuz meydanına platform kuruldu. Nöbetin Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı yürüyüşün İstanbul'da sona ermesine kadar gece gündüz sürmesi bekleniyor.

​10.55 KILIÇDAROĞLU: BU YÜRÜYÜŞ SON OLMAYACAK

Kılıçdaroğlu'ndan Berberoğlu'na: Moralini bozma, arkandayız
Eşi ve oğluyla Güvenpark'a doğru yola çıkan Kılıçdaroğlu, evinin önünde gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
"'Adalet Yürüyüşü'ne başlıyorum. Umarım vicdanları sağır olanlar bize duyarlar. Biz gerginlik kavga istemiyoruz, biz hapishanede gazeteciler istemiyoruz. Bunlar bize acı veriyor. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ben ödeyeceğim demiştim. Şimdi yürüyüşe başlıyorum. Bu yürüyüş son olmayacak. Yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek. "

​10.50 ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş Güvenpark'a gitti. Taş, Güvenpark'ta alkışlarla ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla karşılandı.

10.31 AĞBABA: 'HAYIR' BİLEŞENLERİNİ DAVET EDİYORUZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada, "Bütün Türkiye'yi dünyaya duyuracağımız adalet yürüşümüze çağırıyoruz. Bugün burada adalet yürüşünü başlatıyoruz. Hayır bileşenlerini ve adalet arayışında olan herkesi davet ediyoruz" dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı yürüyüşe ilişkin güvenlik tedbirleri alındığını bildirdi. Güvenpark güvenlik araması için polis tarafından kapatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpark'tan başlatacağı ve İstanbul Maltepe'ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili bazı önlemler alındığı belirtildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'nü başlatmak için Güvenpark'ta pic.twitter.com/igVDa2oANH

YÜRÜYÜŞÇÜLERE PAZU BANDI, YELEK VE YAKA KARTI ZORUNLU

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esastır. Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Katılımcılar, Güvenpark'taki toplanma alanına üst araması yapılarak alınacaktır. Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir. İl merkezinden sonra yürüyüşe devam edecek olanlar, güvenlik kuvvetlerince kendilerinin tanınabilmesi ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için pazu bandı, yelek ve yaka kartı kullanacaktır."

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlatacağı yürüyüş için vatandaşlar Güvenpark'a polis aramasının ardından alınmaya başlandı

ANKARA SINIRLARI İÇİNDE E-5 GÜZERGAHI TAKİP EDİLECEK

Açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.

Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılamayacağı vurgulandı. Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi.

Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak sonlandırılacağı aktarıldı.

GÜVENPARK'TAKİ TEDBİRLER

Yürüyüşün başlangıç noktası Güvenpark ve çevresinde, sabahın erken saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı. Parkın etrafı bariyerlerle kapatıldı, katılımcıların alana üst araması yapıldıktan sonra alınması için noktalar oluşturuldu.

Genelkurmay Başkanlığı önündeki kavşaktan Güvenpark'a giden Milli Müdafaa Caddesi ulaşıma kapatılırken, parktaki dolmuş duraklarının hareket noktası yürüyüşün başlayacağı saate kadar İnönü Bulvarı'ndaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önüne alındı.

Güvenpark'ı Necatibey Caddesi'ne bağlayan Kumrular Caddesi ile Yahya Galip Caddesi de geçici süreyle trafiğe kapatılan yollar arasında yer aldı. Bu yollarda park halinde bulunan bütün araçlar güvenlik tedbirleri çerçevesinde kaldırıldı.

Güvenlik önlemleri kapsamında bomba imha uzmanı ekipler de Güvenpark ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı. Bu arada, hem yürüyüş güzergahında hem de Güvenpark ve Kızılay çevresinde çevik kuvvet polisleri görevlendirildi.

ANKARA'DA TRAFİĞE KAPATILACAK YOLLAR

Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada,

Saat 09.30 itibarıyla Kolej Kavşağı – Anadolu Meydanı (Tandoğan), Atatürk Bulvarı Meşrutiyet Caddesi Kesişimi – Ulus Kavşağı; saat 11.00 itibarıyla Erbakan Meydanı-Baruthane kavşağı, Ulus Meydanı-Baruthane kavşağı, Demokrasi Meydanı (tren garı kavşağı)-Baruthane kavşağı arasında kalan cadde ve sokakların trafiğe kapatılacağı bildirildi.

Açıklamada, etkinlik sona erene kadar 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'ndaki tüm metro durağı girişlerinin saat 08.00'den sonra kapatıldığı ifade edilerek, seferlerin bir önceki ya da bir sonraki duraktan sağlanacağı duyuruldu.

Valilik, vatandaşlardan, mağduriyet yaşamamaları için trafiğe kapanacak yollar ile metro ulaşım durumunu dikkate almalarını istedi.


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.