Federal Kürdistan Bölgesi Türkiye’de temsilcilik açıyor

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Wuşyar Siweyli, Kürdistan hükümetinin Türkiye'de temsilcilik açacağını belirterek bunun, Erbil ile Ankara arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin güçlenerek devam etmesini sağlayacağını vurguladı.

Wuşyar Siweyli, bağımsızlık referandumuna doğru giden Kürdistan'ın, Türkiye'de temsilcilik açmasının, Kürdistan komşularının referandumuna karşı çıktığını iddia eden kesimlere bir cevap niteliği taşıdığını vurguladı.

Türkiye'nin Kürdistan hükümetiyle resmi ilişkilerinin devam ettiğini belirten Siweyli, "Özellikle referanduma doğru gittiğimiz ve bağımsızlık sürecini başlattığımız böylesi bir dönemde bu adımın atılmasının önemi büyüktür. Çünkü Türkiye'nin bölgedeki rolü küçümsenemez. Türkiye'de temsilcilik açılması, Kürdistan halkının ve yönetiminin taleplerinin ne olduğunu, Türkiye halkına ve hükümetine iletmek açısından büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda Erbil Ankara ilişkileri güçlenerek devam etmesini sağlayacaktır" diye konuştu. (k24)


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.