Gülmen ve Özakça için Beşiktaş’ta dayanışma eylemi..!

İnsan hakları ve meslek örgütleri, açlık grevinin 101. günündeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için İstanbul Beşiktaş'ta basın açıklaması gerçekleştirdi.

İHD, TİHV, İTO, ÇHD, ÖHP ve TOHAV tarafından örgütlenen eylem saat 18.00'de Beşiktaş Küçük Kartal Heykeli önünde başladı. Eylemde üzerinde Nuriye ve Semih'in fotoğrafları olan "Yaşamı savunuyoruz" şiarlı ve kurumların imzasının olduğu pankart açıldı.

Eylemde konuşan Gülseren Yoleri, Nuriye ve Semih'in ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya başladığına dikkat çekerek, KHK'yla işten atmaların kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Yargı emir komuta zinciri altında"

İHD MYK üyesi Mukaddes Şamiloğlu tarafından okunan basın açıklamasında ise şunlar ifade edildi: "Direnişin büyümesi, halkın bu iki eğitim emekçisinin sesine ses vermeye başlaması, hukuksuzluğu yol bilenleri telaşa düşürdü. Nuriye ve Semih'e sorulan sorular çaresizliğin ve zulmün açık birer kanıtı olarak önümüzde duruyor: Tek bir suç delili ve iddiası yok; 'sizi kim finanse ediyor', 'amacınız ne'; sorular bunlar; 'tutuklamazsak adaletin işleyişine engel olacaklar' ise tutuklama gerekçesi."

Açıklamanın devamında iktidar sözcülerinin Gülmen ve Özakça'nın direnişini karalamaya dönük beyanları teşhir edilerek yargının 'emir komuta zinciri altına' alındığı ifade edildi. Açlık grevindeki iki insanı tutuklamanın cinayet olduğu ifade edilen açıklamada, direnişçilerin taleplerinin kabul edilmesi ve serbest bırakılmaları istendi.


Açıklamanın ardından "Nuriye, Semih yalnız değildir!", "KHK'lar gidecek biz kalacağız!", "Her yer Yüksel her yer direniş!" sloganlarıyla eylem sona erdi.


RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.