HDK’DEN ‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NE KATILIM ÇAĞRISI

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), bileşenlerini Adalet yürüyüşüne katılmaya ve büyütmeye çağırdı.

'Herkes için Adalet' başlıklı bir açıklama yayınlayan HDK Yürütme Kurulu, "Saray iktidarı 7 Haziran'la başlattığı süreci 15 Temmuz sonrası tüm muhalif kesimlerine yönelik bir karşı darbeye çevirdi. Darbeden darbe çıkarıldı. Doğrudan Saraya bağlı bir yargı mekanizması oluşturdu. Saray yargısı eliyle her türlü eleştiri, mizah, düşünceyi ifade hakkı yasaklandı, gazeteciler ve basın hedef haline getirildi. İlerici basının kapısına kilit vuruldu" dedi.

HDP eş başkanlarının, milletvekillerinin, Belediye eş başkanlarının tutuklanarak cezaevine konulduğu, binlerce HDP il, ilçe yöneticileri ve üyelerinin hukuki dayanağı olmaksızın  tutuklandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Önce adalet sarayları yapıldı, sonra Saray'ın adaletine bağlandı. Saraya biat etmeyen herkes yargı eliyle ve polis marifetiyle susturulmaya çalışılıyor.

OHAL ve KHK'lar ile on binlerce insan işlerinden, haklarından mahrum edildi. Halklarımızın adalet ve eşitlik talebi hiç bu kadar yakıcı hale gelmemişti. Gelinen noktada kimsenin güveni, güvencesi kalmamıştır. Demokrasi ve adalet için mücadele olmadan geleceğimize güvenle bakamayız.

Şaibeli referandum sonuçlarıyla meşruiyetini daha da yitiren saray uluslararası mahkemelerde yargılanma tehditti ile yaşıyor ve daha fazla saldırganlaşıyor.

MİT TIR'ları davasında CHP milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl ceza verilerek tutuklanması karşısında; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Adalet" talebi ile Ankara'dan İstanbul'a bir yürüyüş başlattı. Siyasi mekanizmaların ve hukukun bu denli deforme edildiği koşullarda hiç bir siyasi irade bunun olumsuz sonuçlarından azade olamazdı. Kılıçdaroğlu'nun Bahçeliye söylediği 'Adalet bir gün sana da lazım olacak' sözü bu anlamıyla ironiktir."

ADALET YÜRÜYÜŞÜ MEŞRUDUR

Saray'ın CHP'nin yürüyüşünü güdümündeki yargı ile tehdit ettiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle devam edildi:

"Adalet yürüyüşü meşrudur. Meşru olmayan sokağa çıkmak değil gayrimeşru olarak her türlü yetkiyi ve gücü ele geçirmiş olmaktır.

Siyasetin ve hukukun işlevsizleştirildiği bu süreçte sokağa çıkmak her kesim bakımından haktır ve meşrudur. Tüm muhaliflerin mücadelesini kendi mücadelesi kabul eden Halkların Demokratik Kongresi bu mücadeleyi de desteklemekte, bileşenlerini ve tüm demokrasi güçlerini bu eylemi büyütmeye davet etmektedir.
Demokratik ilkelere bağlılık konusunda iyi bir sınav vermemiş olsa da CHP'nin sokağa çıkması demokrasi güçleri bakımından hayırlı sonuçlara vesiledir.

Halkların Demokratik Kongresi, talebin ve eylemin toplumsal kesimlere yayılması, büyütülmesi tarzında olması gerektiğine inanmaktadır. Bir güzergahta değil birden çok  üzergahta, bir parkta değil birden çok alanda, bir kesimin değil tüm ezilen kesimlerin öz taleplerini yüksek sesle sokakta dile getirmesiyle adalet talebi doğru şekilde
dillendirilmiş olur. Elbette adalet talebi gerçek sahiplerince toplumun mağdur edilmiş tüm kesimlerince savunulduğunda; dar siyasi hedeflerden çıkartılıp toplumsal taleplere dönüştürülebildiğinde, sınırlı eylemlerden geniş toplumsal hareketlere ve öz örgütlenmelere sıçratılabildiğinde demokrasiye hizmet etmiş olacaktır.

HDK Yürütme Kurulu güzergah üzerindeki yerel meclislerini bileşenlerini  ve tüm toplumsal kesimleri kendi uygun buldukları yol ve yöntemlerle adalet talebini açıklamaya, sokağa taşırmaya davet etmektedir."

 

RSS Feed

rojnameyanewroz.net

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.