İHD kayıp yakınları ve hasta tutsak eylemleri yaptı

Diyarbakır'da İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) ve kayıp yakınları "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla gerçekleştirdiği eylemlerin, bu hafta 435. kez yaptı. İHD Diyarbakır Şube binasında gerçekleştirilen eyleme, İHD üyeleri, Suruç Aileleri İnisiyatifi, SES şube yöneticileri ve kayıp yakınları katıldı. Bu hafta, 1993 yılında Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Ortaşar (Elwendi) köyünden sabah işe gitmek için evinden çıkan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Mahmut Doğan'ın akıbeti soruldu.
Dihaber'in haberine göre, eylemin açılış konuşmasından sonra İHD Kayıp ve Faili Meçhul Cinayetler Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, Doğan'ın kent merkezinde taksi şoförlüğü yaptığını ve 27 Kasım 1993 tarihinde işe gitmek için evden çıkan Doğan'dan bir daha haber alınamadığını aktardı. Yalçın, Mahmut Doğan'ın ailesinin daha sonra başvurduğu polisin, Doğan'ın arabasında silah yakalandığı için ellerinde olduğunu söylediklerini belirtti. "Buna rağmen, 24 yıldır Doğan'ın akıbeti bilinmiyor ve akıbetini öğrenmek istiyoruz" vurgusunun yapıldığı basın açıklaması 5 dakikalık oturma eylemiyle bitirildi.

"Wilson hastası Sevmiş serbest bırakılsın"

İHD İzmir Şubesi, "Hasta mahpuslara özgürlük" ve "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" şiarıyla 386. kez eylem yaptı. Eski Sümerbank önünde yapılan eylemde İHD İzmir Şubesi, "Hasta mahpuslara özgürlük" ve "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" şiarıyla 386'ncı kez bir araya geldi. Konak Meydanı Eski Sümerbank önünde, "Susma, suça ortak olma ölüyorlar" ve "Adli Tıp idam, yargı infaz oldu" yazılı pankartlar açıldı.
İHD adına konuşan Ahmet Çiçek, hapishanede vücutta aşırı miktarda bakır birikimiyle oluşan Wilson hastası olan Gıyasettin Sevmiş şahsında tüm hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılmasını talep ettiklerini belirtti. Çiçek son olarak şunları söyledi.
"Hastalığının tedavisi için 'metalcaptese' isimli bir ilaca ihtiyaç duyan hasta tutsak, cezaevi koşularından kaynaklı bu ilaca ulaşma güçlüğü içinde. Sevmiş'e, bu hastalığından dolayı, doktoru, bir diyet raporu hazırlamış; ancak cezaevi idaresi bu diyeti uygulamamaktadır. Sevmiş'in elinde 'cezaevinde kalamaz' raporu vardır. Elinde raporu bulunan Gıyasettin Sevmiş'in tedavisi için derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Asıl olanın insan yaşamı ve onuru olduğu düşüncesinden hareketle elindeki rapora rağmen Gıyasettin Sevmiş'in niçin serbest bırakılmadığını anlamıyoruz. Kamuoyunu, herkes bir gün mahpus olabilir düşüncesinden hareketle hasta mahpuslara sahip çıkmaya çağırıyoruz."

RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.