PYD: KDP, gazetecilerin Rojava’ya geçişine izin vermiyor

IKBY'nin, gazetecilerin, Suriye'nin kuzeyinde PYD kontrolündeki alanlara geçişine izin vermediği belirtildi. Sputnik'e konuşan PYD Kuzey Irak temsilcisi Xerib Huso, IKBY'de iktidarda olan KDP'nin kendilerine ambargo uyguladığını söyledi.

Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasındaki ilişkiler son dönemde giderek kötüleşiyor. IKBY, PYD'yi baskıcı olmakla; PYD ise IKBY'yi ambargo kurmaya çalışmakla suçluyor.

Erbil yönetiminin, Suriye'nin kuzeyine geçiş yapılan tek resmi sınır kapısı olan Semelka'dan gazeteci ve yazarların geçişine izin vermemesi de PYD'nin tepkisini çekiyor.

'GAZETECİLER IŞİD TERÖRÜNE KARŞI VERİLEN SAVAŞI HABER YAPMAK İSTİYOR, ANCAK KDP ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR'

Konuyla ilgili olarak Sputnik'e konuşan PYD'nin Kuzey Irak sorumlusu Xerib Huso, IKBY hükümetindeki Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP), iki yıldır Semelka sınır kapısını kapatarak Suriye'nin kuzeyine ambargo uyguladığını söyledi.

Huso, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok gazeteci Menbiç, Tabka ve Rakka operasyonları için Rojava'ya gitmek istedi ama KDP izin vermediği için gidemediler. Bize başvuranlar arasında yabancı gazeteciler de vardı, ancak onlara da yardımcı olamadık. KDP, Rojava'da savaş var insan kaçırıyorlar diyerek onları korkutup izin vermedi. Bazı gazetecilerse kaçak yollarla Suriye'ye gidip haber yaptı. Döndüklerinde ise KDP tarafından yasadışı olarak geçiş yaptıkları ve izin almadıkları için gözaltına alınıp tutuklandılar. Gazeteciler IŞİD terörüne karşı verilen savaşı haber yapmak istiyor, ancak KDP bunu engellemeye çalışıyor."

PYD, Türkiye'nin PKK'nin Suriye uzantısı olarak değerlendirdiği YPG'nin siyasi kolu olarak faaliyet gösteriyor. (Sputnik)

 

 


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.