“TÜRKİYE’DEN KÜRDİSTAN’A AMBARGO” İDDİASI

Kürdistan'ın 25 Eylül'de bağımsızlık için referanduma gitmesi kararının yankıları sürerken Türkiye hükümetinin karardan rahatsız olduğu ve Kürdistan'a karşı ekonomik yaptırımlara başvuracağı öne sürüldü.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi dün birinci sayfadan sürmanşetten, içerde de tam sayfa olarak yayınladığı haberde bu yönde iddialarda bulundu.

Yeni Şafak'ın "Kapıyı kapatalım" başlığıyla verdiği, daha çok temennisini aktardığı haberde kaynak verilmeden, hükümet içindeki bazı isimlerin Habur sınır kapısının kapatılmasını istediği öne sürüldü. Haberde şu ifadeler kullanıldı: "Kulislerde dolaşan uyarı niteliğindeki adımlardan biri, Kuzey Irak'ın can damarı anlamına gelen Habur Sınır Kapısı'nda yeni düzenlemeler yaparak Erbil'e ekonomik ambargo uygulamak. Buna, Habur'un kapatılması da dahil. Finansal anlamdaki diğer adım ise Türkiye'nin Kerkük petrolünün sevkiyatında kısıntıya gitmesi. Bu iki adımın Erbil yönetimi üzerinde baskı oluşturacağı kaydediliyor. Yetkililere göre hiçbir ticari ilişki, Türkiye'nin bütünlüğünden daha önemli değil."

TEK MUHATAP BAĞDAT

Haberde, bağımsız Kürdistan'a ısrar edilmesi durumunda Ankara'nın Erbil ile tüm ilişkilerini keseceği iddia edilerek, "Ankara bundan böyle Bağdat'ı Irak'ta 'tek ve yegane muhatap' kabul edecek" denildi.

Irak merkezi yönetimiyle diyalogun artırılacağını belirtilen haberde 'Ankara'nın, diplomatik angajmanını Irak'ın toprak bütünlüğünü koruma adına yeniden dizayn etmesi bekleniyor" ifadelerine yer verildi.

K24

RSS Feed

rojnameyanewroz.net

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.