ABD′den Rusya′ya Suriye′de işbirliği teklifi

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, G20 Zirvesi için geldiği Hamburg'ta Suriye krizi konusunda ABD ve Rusya'nın işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

ABD, Rusya ile Suriye krizinin çözümü için görüşmek istiyor. G20 Zirvesi'nin başlamasından ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump'un yapacağı görüşmeden kısa bir süre önce ABD, Rusya'ya Suriye krizinde işbirliği teklifinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Hamburg'ta yaptığı açıklamada, "ABD ve Rusya'nın bir dizi konudaki görüş ayrılıklarına rağmen Suriye'de durumun yatışması için işbirliği yapması gerektiğini" belirtti.

Uçuşa yasak bölgelerin oluşturulması, ateşkesin kontrol edilmesi ve insani yardımların koordine edilmesinin, ülkedeki savaşın yatışmasını sağlamak için üzerinde düşünülücek önlemler olabileceğini belirten Tillersen, "Her iki ülke karada istikrarın sağlanması için işbirliğine giderse, bu, Suriye'nin siyasi geleceğinin çözümlenmesinde ilerleme sağlanmasına temel teşkil edebilir" dedi.

Suriye krizinin, Donald Trump'ın ABD Başkanı olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile G20 kapsamında Hamburg'ta yapacağı ilk yüz yüze görüşmede de gündeme gelmesi bekleniyor.


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.