Avcılar Belediyesi’nde işçiler yine mağdur..!

Avcılar Belediyesi Fen İşleri ve Temizlik Müdürlüğü'ne bağlı çalışan yaklaşık 400 işçi, 2 aylık ücretlerini alamıyor. İşçilerin büyük çoğunluğu Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası üyeleri. Belediye-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Erol Özdemir, işçilerin ücretlerini talep ettiklerini fakat görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ifade ederken, belediye ise ücretlerin taşeron firmaya ödendiğini iddia etti.

dihaber'in haberine göre, Özdemir, Avcılar Belediyesi binası önünde daha önce yaptıkları 7 aylık çadır eylemi ile sendikanın yetki kazandığını hatırlatarak, OHAL'de ilk yasaklanan eylemin temizlik işçilerinin eylemi olduğunu anlattı. İşçilerin direnişteki talepleri arasında sendikanın iş yerinde kabul edilmesi ve en temel talepleri olan ücretlerin eksiksiz ve zamanında yatırılması olduğunu aktaran Özdemir, bugün de taleplerinin güncel olduğunu vurguladı.

'40 işçinin son bir yıldır sosyal hakları verilmedi'

Avcılar Belediyesi'nde işçilerinin büyük çoğunluğunun taşeron işçisi olduğunu, düzensiz ödemeler yapıldığını söyleyen Özdemir, son iki aydır işçilerin ücretlerini alamadıklarını ve derhal ücretlerin yatırılması gerektiğini belirtti. Sendika üyesi 40 taşeron işçisinin son bir yıldır sosyal haklarından yararlanamadığını ifade eden Özdemir, "Önce insan sloganıyla belediye başkanlığını yapan Handan Toprak, işçinin ücretleri söz konusu olunca ödemeler ya yapılmıyor ya da en sona bırakılıyor" şeklinde konuştu.

Sendika olarak çoğu zaman konuşacak yetkili bir isim bulamadıklarını, buldukları zaman da net cevaplar alamadıklarını anlatan Özdemir, CHP'nin başlatmış olduğu "adalet yürüyüşü"nü gölgede bırakmamak için eylem yapmadıklarını fakat bunun da haklarından vazgeçtikleri anlamı taşımadığını söyledi. Özdemir, "Belediye başkanı 'önce insan' diyor ise işçileri de önceliğine almalı ve ücretlerin zamanın da verilmesini sağlamalı" diyerek taleplerini yineledi.

Avcılar Belediyesi: Ödemeleri yaptık

Telefon ile görüşülen Avcılar Belediyesi Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zeynep Suna, bir aylık ücretlerin ödendiğini ikinci ücretlerin ise "hak ediş" olmadığı için verilmediğini söyledi. Ücretlerin işçilere yapılmadığının hatırlatılması üzerine ise Suna, "Biz taşeron firmaya ödemeleri yaptık. Sorumluluk bizden çıkmıştır" dedi.


Yasada ise taşeron ücretleri ödemediği durumda sorumluluğun üst işverende olduğu yazılıyor.


RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.