BERKİN ELVAN DAVASINDA SANIK POLİSİN TUTUKLANMASI TALEBİ REDDEDİLDİ..!

Gezi Parkı eylemleri sırasında evinden ekmek almak için çıktıktan sonra polislerin attığı gaz fişeği ile vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın faillerinin yargılandığı davanın 2'inci duruşması, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan ve Van İl Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan sanık polis Fatih Dalgalı, Van 2. Sulh Ceza Hakimliği'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Elvan ailesinin hazır bulunduğu duruşmayı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya ve Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Cumartesi Anneleri, Taksim Dayanışması, Gezi Şehit ve Aileleri Platformu, SOMA aileleri ve Gezi aileleri de izledi.

Anne Elvan fenalaştı

Duruşma başlamadan önce salonda duygulanan Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan fenalaştı. Yanındaki yurttaşlar tarafından dışarı çıkarılan anne Elvan, bir süre sonra yeniden salona getirildi.

'Eşyalar teslim edildi'

Yapılan kimlik tespitinin ardından hastanede görevli olan polis memuru Bakır Artuğ, tanık olarak dinlendi. Artuğ, "Bekçi Celal Büyük yetişemeyince yardıma çağırdı. 7'ye yakın karnından yaralı genç geldi, özel bir araçla getirildi. Toplumsal olaylar çok olunca ilk başta yaklaşmıyoruz. Şuuru yerinde değildi. Kendisini getiren şahıslar panik halindeydi hemen ameliyata alındı. Bu tür olaylarda yaralı gelen şahsın elbisesi nöbetçi memur tarafından ilgili şahsa verilir. Fazla yaklaşmadık. Tedavisi yapıldı. Ameliyata alındı" dedi. Artuğ, "Şahsın üzerindeki eşyalar şahıs ameliyata girdiği için tutanakla nöbetçi tarafından yakınları ve avukat olduğunu söyleyen 3 kişiye verildi. Hastane nöbetçi memuru tarafından teslim edildi" diye konuştu.

'Evrakta sahtecilik'

Artuğ'un beyanlarının ardından Avukat Can Atalay, Elvan'ın üzerindeki eşyalar "Sana mı teslim edildi? Camal Aksoy'a mı teslim edildi" diye sordu. Tanık ise kendisine teslim edilmediğini ileri sürdü. Bunun üzerine Celal Büyük'ün eşyaları Artuğ'a teslim ettiğini söylediğini belirten Atalay, evraklarda sahteciliğin olduğunu söyledi.

'Çocuğum terörize edilmek isteniyor'

Ardından söz alan Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ise, "Haci Bayramoğlu'na söyledim. Seni vicdanına bırakıyorum. Çocuğumun cebinde önce bir, sonra 4, daha sonra da 7 torpil olduğu yönünde rapor çıktı. Çocuğumun cebinde torpil yoktu. Yine söylüyorum bu çocuğumu terörize etmektir" dedi. Tanık Artuğ, dosyadaki tutanakta "Elvan'ın cebinde önce bir sonra 4 ve daha sonra 7 torpil çıktı" yönündeki soruya "Hatırlamıyorum" diye belirtti.

Avukat Aslan tutuklama talep etti

Avukat Oya Aslan, sanık Dalgalı'nın kimliğini saklama çabası ve sürekli yalan söylemesinden kaynaklı tutuklama talep etti. Aslan ayrıca sadece Dalgalı'nın değil en az 5 kişinin suçlu olduğunu belirterek, "Emri verenler sorumludur" dedi. "Söz konusu halk çocukları olunca tutukluyorsunuz ama söz konusu polis olunca tutuklamıyorsunuz" diyen Aslan, "Siz tutuklama kararı vermediğiniz takdirde yeni katliamlar olacaktır. Milyonlar Berkin Elvan dosyasında sonuç bekliyor. Tutuklama kararı vermemeniz bunu bir siyasi kararla verdiğinizi ortaya koyacaktır. Dilerim böyle olmaz" diye konuştu.

Avukat Can Atalay da tutuklama talebinde bulunarak, deliller için "İçişleri Bakanlığınca ve Emniyet Müdürlüğü tarafından karartılmaya çalışılıyor" dedi.

Gaz fişeğini üst devre kullandı

Sanık Fatih Dalgalı ise katıldığı SEGBİS'ten, "Gaz fişeğini almak onu kullanmak anlamına gelmiyor. O günkü grupta ben alt gruptaydım. Üst devre kullandı" dedi.

Duruşma ertelendi

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Avukatların tüm taleplerini reddeden mahkeme heyeti, tanık Celal Büyük'ün mahkemeye zorla getirilmesine karar verdi. Kadir Eyüp Hambaloğlu'nun da tanık olarak dinlenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 16 Kasım'a erteledi.

'Vazgeçmeyeceğiz'

Karardan sonra Berkin Elvan'ın ailesi ve avukatları Adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Berkin Elvan 15'inde bir fidan" ve "Berkin Elvan Mücadeleye devam" sloganları atıldı.

İlk olarak Elvan'ın babası Sami Elvan konuştu. Mahkemede konuşan tanığı işaret ederek, "Yalanlarla bu mahkemenin yürüdüğünü gördük. Bizi başka göstermeye çalışıyorlar ama hukuk mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Berkin Elvan dönmeyecek biliyoruz" dedi.

'Birlikteliğimizden korkuyorlar'

Avukat Oya Aslan ise Elvan'ın 1481 gündür vurulduğunu belirterek, "Sayacağız. Bu adaletsizliğin sayısıdır. Adaletsizlik katlanarak devam ediyor" dedi. Soruşturmayı genişletme talebinde bulunduklarını dile getiren Aslan, "Sadece Dalgalı'nın değil bütün sorumluların yargılanması ile soruşturmanın devam edilmesini istedik. Dalgalı derhal tutuklanmalıdır. Mahkeme uzaktan yargılama yapıyor. Bu kabul edilemez. Soruşturmanın genişletilmesi talebimiz de reddedildi. Cumhurbaşkanından Dalgalı'ya kadar herkes yargılanmalıdır" dedi. Aslan son olarak "Birlikteliğimizden korktuğu için Dalgalı getirilmiyor. Ama cezayı bu birlikteliğimiz ile vereceğiz" diye konuştu.

Anne Elvan: Susmayacağım

Anne Gülsüm Elvan daş, "Gezi zamanında polislere emretti. Bugün görüyoruz ki savcılara aynı emri verdi. Onun emirlerine uymayacağız. Kafama bir kurşun sıkarak çocuğumun yanına götürerek ancak beni susturabilir" diye konuştu.

Soma ailelerinden Gülsüm Çolak da, "Berkin'in annesinin acısı ile acımız birdir" dedi.




RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.