Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Almanya Kendine Çeki Düzen Vermelidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerilen Türkiye-Almanya ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Almanya kendine çeki düzen vermeli" dedi.

İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi Kredi Anlaşması İmza Töreni'nde konuşan Erdoğan, Türkiye'ye yatırım yapan şirketleri uyaran Almanya Ekonomi Bakanı'nı kınadı.

Erdoğan, "Alman Ekonomi Bakanı'nın, dolaylı mesajlarla ülkemize yatırım yapan şirketleri ürkütmeyi amaçlayan beyanlarını şiddetle kınıyorum. Bu asla siyasette temsil makamında olanlara yakışmaz. Terörle, teröre bulaşanlarla siyaseti lütfen birbirine karıştırmayın" ifadelerini kullandı.

Erdoğan bazı Alman şirketleri hakkında soruşturma açıldığı iddialarını da yalanladı. "MİT ve İçişleri Bakanımızı arayarak sordum, Alman şirketleriyle ilgili bir araştırma ve soruşturma var mı? diye. 'Hiçbir başlattığımız araştırma, soruşturma yoktur' yanıtını aldım. Türkiye'yi karalamaya, bizi korkutmaya gücünüz yetmez," diyen Erdoğan "Alman firmaların garantisi biziz" görüşünü de dile getirdi.

Alman Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye seyahat uyarısını da eleştiren Erdoğan, bunu "yersiz ve kasıtlı" bulduğunu söyledi.

Erdoğan, "Türkiye'den kaçan teröristleri barındıran Almanya bunun hesabını nasıl verecek? Almanya kendine çeki düzen vermelidir, bizi de asla ürkütemez bu tür açıklamalarla. Onların yargısı ne kadar bağımsızsa bizim yargımız da o kadar bağımsız. Biz çadır devleti değiliz. Uluslararası şirketlerin kafasını karıştırmaya yönelik açıklamalar bunlar," dedi.


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.