GÜVENLİK SEN’DEN SİO AUTOMOTİV ÖNÜNDE EYLEM

Taşeron cumhuriyetine karşı mücadele eden ve işten atılan güvenlik işçileri fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

Sendikalı oldukları ve kadro istedikleri için işten atılan taşeron güvenlik işçileri, bugün SİO Automotiv fabrikası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi vardiya çıkışında işçilere bu dayanışma çağrısında bulunan DİSK Güvenlik Sen üyesi işçilerinin basın açıklamasına fabrika temsilcileri dahi destek sunmadı. Birleşik Metal-İş Sendikası Trakya Şubesi'nin örgütlü olduğu SİO Automotiv'de bu olumsuz tutum işten atılan işçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Basın açıklamasını okuyan güvenlik işçisi Uluç Gavazoğlu şunları ifade etti: "Bizler Sio Otomotiv'de çalışan taşeron güvenlik işçileriyiz. Bir başka deyişle güvencesiz güvenlikleriz. İşe girdiğimizden beri işsiz kalma tehdidini ensesinde hissedenleriz. En ufak bir hatada kapının önüne koyulanlarız. Sendikal hakları gasp edilenleriz. Her ay 40 saat fazla mesai yapıp SGK primleri asgari ücret üzerinden yatırılanlarız. Maaş bordroları asgari ücret olarak düzenlenen fazla çalışmaları bordroya yansıtılmayan güvenlik işçileriyiz. En son fark ettik ki alt işveren DAG Güvenlik şirket yetkilileri arkadaşlarımızın AGİ'lerini de eksik göstermiş. Bu durum bardağı taşıran son damla oldu. Toplu halde işvereni BİMER üzerinden şikayet ettik. Haklarımızı alana kadar mücadele etmeye karar verdik.

(…) Gelin bu durumu düzeltin taşeron uygulamasından vaz geçin bizler de üretimde çalışan işçi kardeşlerimiz gibi toplu sözleşmeli ve güvenceli bir şekilde çalışalım. Bugüne kadar maruz kaldığımız hukuksuzlukları ortadan kaldıralım diyorken bu çağrıyı tekrar tekrar yapıyorken alt işveren DAG Güvenlik ve SİO yönetimi tarafından işten atıldık. SİO yönetimine tekrar sesleniyoruz, bu haksız uygulamadan vaz geçin. Biz biliyoruz ki mücadele etmeden hak kazanılmaz. Kadrolu olarak işe iade edilene, kadar mücadele edeceğiz.

Biz taşeron cehenneminin en dibindeki güvenlik işçileri olarak diyoruz ki: en dipteyiz ve en dipten geliyoruz. Taşeron düzenini yıkacağız. Bekleyin geliyoruz!!! Güvencesiz güvenlik olmayacağız.

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!"

Eyleme DEV TEKSTİL, MİB, EMEP destek verdi.

KIZILBAYRAK

RSS Feed

rojnameyanewroz.net

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.