İşten atılan Enerji Sen üyeleri direnişte: “İzmirgaz’da adalet istiyoruz”..!

Enerji Sen üyesi oldukları için işlerine son verilen işçiler İzmirgaz Genel Müdürlüğü önünde "İzmirgaz'da adalet istiyoruz" diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Halkapınar'da yer alan Kolin ve Türkerler şirketlerine ait İzmirgaz AŞ Genel Müdürlüğü önünde yapılan açıklama öncesi müzik dinletisi yapıldı. DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş, Genel İş, Sosyal İş ve Güvenlik Sen yöneticileri katıldığı açıklamada "Sendika haktır engellenemez" "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganları atıldı.

"Direnişimiz artarak devam edecek"

İşten atılan işçilerden Evrim Esen basın açıklaması öncesinde yaptığı konuşmada insanlık dışı koşullarda ölümle burun buruna çalıştırıldıklarını belirtti. Aynı zamanda sendikal faaliyeti engellemek için atılan işçilerin yerine eğitimsiz ve deneyimsiz işçiler alan İzmirgaz'ın iş cinayetine davetiye çıkardığının altını çizdi.

Basın açıklama öncesinde konuşma yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise konuşmasında "İş cinayetlerinin kader olmadığını dosta düşmana göstereceğiz. Direnişimiz artarak devam edecek. Sendikal hak ve özgürlüklerine saygı duyulmasını istiyoruz. Eğer saygı duyulmayacaksa, buna saygı gösterecek bir İzmirgaz yaratacağız" dedi.

"Adaletsizliğe sessiz kalmadık, boyun eğmedik"

Açıklamayı atılan işçilerden Yılmaz Karakoç okudu. Açıklamada, işçilere yönelik sendikal baskıların artarak devam ettiğini, sendikal faaliyet yürütenlerin tehdit edildiği ve sözlü hakarete uğradığı belirtildi. Sendikal faaliyetin başladığı andan itibaren olağanüstü iş yükü dayatıldığının altı çizildi.

İzmirgaz'dan atılan işçilerin yaptığı açıklama şöyle:

Uluslararası sözleşmeler ve anayasa tarafından korunan sendikaya üye olma hakkı fiili olarak tırpanlanmakta, işten atılan arkadaşlarımız 21. Yüzyıl'da açlıkla terbiye edilmeye çalışılmaktadır.

İzmirgaz, işçileri işten atmakla tehdit ederek, işçileri baskı yaparak sadece bizlere karşı suç işlemiyor, aynı zamanda kamusal bir hizmet olan doğalgaz dağıtım işini yapan enerji işçilerinin işlerini yapmalarını engelleyerek İzmir halkını da cezalandırıyor. İzmir halkı mağdur edilmek isteniyor.

Buradan İzmirgaz yönetimini uyarıyoruz. Hukuksuz işten atmak kararınızdan bir an önce vazgeçin, işçilere uygulanan baskılara son verin! Sendika işçinin en temel hakkıdır, engelleyemezsiniz!

Bizler DİSK'li işçiler olarak hukuksuzluğa ve adaletsizliğe bugüne kadar sessiz kalmadık, boyun eğmedik. Bugün de ne İzmir Gaz'da ne de başka bir yerde daha adil çalışma koşulları ve insanca yaşam talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Adalet halkın ekmeğidir, işçinin geleceğidir. Atılan İşçiler tekrar işbaşı yapıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.

Zalimin zulmüne direneceğiz. Zafer direnen işçilerin olacak.

Basın açıklamasının ardından "İzmirgaz'da adalet istiyoruz" pankartıyla adalet için oturma eylemi gerçekleştirdi.
RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.