Rusya, ABD’li diplomatları kovuyor!

Moskova yönetimi, 1 Eylül'den itibaren başkentteki ABD diplomatların sayısını 455'e düşürüyor. Rusya'nın hamlesi, Washington'ın yeni yaptırım adımından hemen sonra geldi.

ABD'nin Rusya'yı hedef alan yeni yaptırımlara hazırlanmasına Moskova yönetimi jet yanıt verdi.

Eski Başkan Barack Obama döneminde 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine sessiz kalan Moskova yönetimi, şimdi ise benzer adımı atıyor. Rusya, Moskova'daki ABD'li diplomatların sayısını 455'e düşürüyor. Washington'a verilen süre ise, 1 Eylül.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Moskova'daki diplomatik temsilciliklerin ABD Büyükelçiliği tarafından kullanılmasını da askıya aldı.

Rus medyası, geçen hafta Moskova'nın ABD'li diplomatları kovacağını yazmış, son kararın Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un Washington ziyaretinden sonra verileceğini duyurmuştu.

Rus gazeteleri, Rusya'nın Amerikan mülklerine el koyacağını da haberlerinde yer vermişti ancak resmi açıklamada böyle bir madde yok.

20 Ocak'ta başkanlık koltuğunu Donald Trump'a devreden Barack Obama, görev süresinin bitimine günler kala 35 Rus diplomatı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı etmişti. Söz konusu dönemde Rus lider Vladimir Putin, Obama'nın adımına karşılık vermeyeceklerini, yeni yönetimin tavrını bekleyeceklerini söylemişti.

Washington, uzun süredir Rusya'nın 8 Kasım 2016 seçimlerindeki rolünü araştırıyor. ABD istihbarat birimleri, Moskova tarafından gelen bir hamlenin kesin olduğunu daha önce birçok kez ilan etti. Amerikan basınının aylardır sayfalarına taşıdığı haberlere göre, Rusya Demokrat Parti bilgisayarlarını hackledi, Hillary Clinton'a karşı Trump'ı destekledi.

Rusya ise söz konusu iddiaları reddediyor. Konu, Rusya lideri Vladimir Putin ve Donald Trump'ın ilk yüz yüze randevusunda da masaya geldi.

Moskova, halihazırda ABD yaptırımları altında.

 


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.