SDG: IŞİD’den sonra da ABD Suriye’de kalmalı

SDG'nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi'nin Eş Başkanı İlham Ahmed, "Suriye'de demokratik bir sistem kurulana dek ABD kalmalı" dedi.

Suriye Demokratik Güçleri'nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi'nin Eş Başkanı İlham Ahmed, ABD'nin 'demokratik bir sistem kurulana dek' Suriye'de kalması gerektiğini söyledi. Ahmed, Amerikan güçlerine de Rakka'nın IŞİD'den temizlenmesi sonrası Suriye'yi terk etmeme çağrısı yaptı.

Amerikan haber ajansı Associated Press (AP) ile Kobani'de bir söyleşi yapan Ahmed, "Eğer Amerikalılar bu bölgelerin güvenliğini ve kendi ülkelerini terörizmden korumak istiyorlarsa, Suriye'de demokratik bir sistem kurulana dek devam etmeliler" dedi.

Ahmed ABD'ye, 'Suriye'deki krizin sadece IŞİD'i yenilgiye uğratmakla değil, aynı zamanda radikal grupların tekrar kontrol sağlamasını engelleyecek bir demokratik sistem kurmakla da ilgili olduğunu' görme çağrısı yaptı.

İlham Ahmed, Rakka'da yönetimi ve altyapıyı yeniden inşa etmekte de Amerikan yardımına ihtiyaç olduğunu söyledi. Ahmed, "Hiçbir kurum kalmamış, Rakka yok olmuş durumda" dedi.


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.