‘Türkiye, ABD’den YPG jesti bekliyor’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye ziyaretinde neler yaşandı? Görüşmelerde YPG'yle ilgili ne konuşuldu?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretine ayrıntılar ortaya çıkıyor. İki ülkeden de diplomatlar, temasların YPG gerilimine rağmen sıcak geçtiğini aktardı. Türk tarafından bir yetkili, bazı Amerikan yönetimi yetkililerinin 'suçluluk' duyduğunu savunarak, "ABD'nin Rakka'dan sonra YPG'yle Deyrülzor'a gitmemesi Türkiye'ye iyi bir jest olacaktır" dedi.

Gazeteci Amberin Zaman'ın Al Monitor sitesinde diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Tillerson'ın ziyareti sonrası iki tarafta da 'dikkatli bir iyimserlik' hâkim. Zaman'a konuşan Amerikalı bir yetkili, Tillerson'ın Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmeleri hakkında, "Atmosfer [öncekilere kıyasla] biraz daha rahattı" dedi. Yetkili, Tillerson'ın Erdoğan'la iki saatlik görüşmesi için de "İki tarafın da beklediğinden uzun sürdü" yorumunu yaptı.

Haberde, Türkiye'yle 'taze, olumlu, karşılıklı çıkar ve hedeflere dayalı' bir ilişki kurmak istediği belirtilen Tilleron'ın, Suriye'de Rakka sonrası yaşanacak gelişmelere ilişkin fikirlerinde de Türkiye'yle örtüştüğü savunuldu. Bir Türkiyeli yetkili, 'Tillerson'ın Rakka'dan sonra Suriye'den çıkmak istediğini' duyduğunu söyledi.

Yetkili, "Eğer ABD YPG'yle [IŞİD militanlarının kaçtığı düşünülen] Deyrülzor'a gitmezse bu, Türkiye'ye hoş bir jest olacaktır. İlişkileri yeniden başlatma yönünde bir arzu ve bazı Amerikalılarda bir nebze suçluluk duygusu hissettik" dedi. Ancak yetkili ilişkilerde birçok engelin devam ettiğini ve ABD'nin IŞİD'e karşı YPG'ye verdiği silahları geri alma vaadi konusunda kötümser olduklarını da ekledi.


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.