TV 10 eylemi: “Aydınları yaktınız, ama binlercesi doğdu”..!

KHK ile kapatılan TV 10 için her Cumartesi Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde bu hafta Sivas şehitleri anıldı.

Sivas şehitlerinin fotoğraflarının yer aldığı pankartın taşındığı eylemde konuşan Ali Kenanoğlu, "Ekranlarımızı susturdular, ama gönlümüzü, demokrasi ve özgürlük istemimizi asla susturamayacaklar" dedi. "Barış ve kardeşlik içinde yaşamamızı engelleyemeyecekler diyen Kenanoğlu, Sivas Katliamı'nın yarın yıldönümü olduğunu hatırlattı. Sivas'ta aydınlık insanların diri diri yakılmasını lanetleyerek "Siz aydınları, sanatçıları yaktınız ama binlercesi doğdu" diyen Kenanoğlu, onların mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı.

2 Temmuz'da katledilenler için saygı duruşu gerçekleştirilerek devam eden eylemde daha sonra, Kıbrıs'taki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin kurucularından Server Kaya söz aldı. TV 10'un kapatılmasına tepki gösteren Kaya, Alevilerin yok sayıldığını, buna karşı hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da eyleme katılırken konuşmasında, Sivas'ta katledilenleri andı. Bu haftaki eyleme Garip Dede Dergahı'ndan gençlerle birlikte dergahın başkanı Celal Fırat da destek verdi.

Mehmet Ekici'nin Sivas Şehitleri için söylediği türkünün ardından sonlandırılan eylemde "Alevilerin sesi susturulamaz!", "Berkin Elvan ölümsüzdür!" sloganları atıldı.


RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.