YENİ KHK YAYINLANDI: KAYYUM ATANAN DBP’Lİ BELEDİYELERDEN YÜZLERCE İHRAÇ..!

Olağanüstü Hal kapsamında yeni Kanun Hükmünde kararname yayınlandı. 692 sayılı KHK'da çok sayıda ihraç kararı yer alıyor. Kararnamede göreve iade kararları da bulunuyor.

692 sayılı KHK 5 haziran tarihli Bakanlar Kurulu kararına dayanıyor. 40 gün bekletildikten sonra yayınlanan kararname ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 2 bin 303 kişi, Adalet Bakanlığı'ndan 418, Dışişleri Bakanlığı'ndan 45, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 102 kişi, Sağlık Bakanlığı'ndan 789 kişi, Diyanet'ten 551 kişi, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nden 546 ve İçişleri Bakanlığı'ndan bin 486 kişi ihraç edildi.

Kayyum atanan DBP'li belediyelerden ihraçlar

İçişleri Bakanlığı bünyesinde Mahalli İdareler personeli olarak kayda geçen ihraçların 1.486'sı belediyelerdeki çalışanlardan oluşuyor. Belediyelerden ihraç edilenlerin önemli bir bölümü ise, kayyum atanarak el konulan DBP'li belediyelerde çalışanlar. Aralarında Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin de bulunduğu bölgedeki belediyelerden bir bölümü yönetim kademesinden olmak üzere yüzlerce personel ihraç edildi. İhraç edilenlerin büyük bölümü daha önce açığa alınan belediye çalışanlarından oluşuyor.

Madalyalar geri alındı

Kararnamede göreve iade kararları da bulunuyor. Bununla birlikte, Resmi Gazete'de yayımlanan 692 Sayı KHK ile 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu kapsamında Hakan Şükür ve Arif Erdem'e verilen madalyalar geri alındı.

302 akademisyen ihraç edildi

Kararname ile 342 emekli TSK personelinin rütbeleri geri alındı. Ayrıca YÖK'ten 302 akademisyen ihraç edildi.

Sadece bir derneğin yeniden açılmasına izin verilen KHK'da bir öğrenci de okuluna iade edildi.

Öksüz'le görüşen müsteşar da ihraç edildi

Resmî Gazetede yer alan KHK ile görevinden ihraç edilen isimler arasında; Adil Öksüz ile karakoldayken görüşen eski Başbakanlık çalışanı Ali İhsan Sarıkoca da var. Sarıkoca ifadesi alındıktan Sonra serbest bırakılmıştı. Kararname ile ihraç edilenlerden biri de İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu.

Göreve iadeler

Yeni KHK ile Adalet Bakanlığı'nda 49 kişi göreve iade edildi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 36 kişi göreve iade edildi.

İşte çıkarılan yeni KHK ile ihraç edilenlerin tam listesi:
RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.