Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde söz kadınlardaydı..!

Mor renkleriyle HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde yerini alan kadınlar, tutuklu kadın milletvekilleri ve kadın siyasetçileri selamladı. Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, "Toplumun özgürlüğünün şifresinin kadın özgürlüğü olduğunu biliyoruz ve doğru yoldayız. Saldırı ne kadar büyükse o kadar doğru yoldayız" dedi.

Van'da mor fularları ve bandajları ile Musa Anter Barış Parkı'na akın eden kadınlar, 5'inci gününde Vicdan ve Adalet Nöbeti'ndeki yerini aldı. Kadınlar parkı, mor kurdale ve balonlar ile donatılan park, parkın girişine asılan beyaz perdeye, "Devlet zulme soyunduğunda, kadınlar direnişi giyinir" sözü ve tutuklu HDP'li milletvekilleri, Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, açlık grevinin 157'nci gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ile Gezi direnişi sırasında sembol olan kırmızı elbiseli kadın, Suruç Katliamı'nda yaşamını yitiren kadınlar, Şengal'de özgürlüğüne kavuştuktan sonra sigarası ile gündeme damgasını vuran kadınların fotoğrafları ile doldurdu.

FİGEN YÜKSEKDAĞ'IN FOTOĞRAFI YASAK

Açıklama öncesi parka giren polis, milletvekilliği ve siyasi parti üyeliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın posterini, "Artık sizin milletvekiliniz değil" gerekçesiyle kaldırmak istedi. Bununla da yetinmeyen polis, asılan fotoğrafları tek tek kontrol ederek, aradığı milletvekilliği düşürülen Van Milletvekili Tuğba Hezer'in fotoğrafının "Yasak" olduğunu söyledi. Yine Diyarbakır'da polis müdahalesi sırasında kadınlara kendini siper eden HDP Milletvekili Feleknas Uca'nın fotoğrafını ise "Direniş sembolüdür" gerekçesiyle "sakıncalı" bulan polis, akademisyen Nuriye Gülmen ile Gezi direnişi sırasında kırmızı kıyafetiyle sembol olan kadının bulunduğu fotoğrafları kaldırdı.

Ardından HDP Kadın Meclisi günlük basın toplantısını gerçekleştirdi. Parka gelen kadınlar HDP Kadın Meclisi'nin yaptığı açıklamayı izledi. Nöbette bulunan kadın milletvekilleri adına konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan'ın açıklaması şöyle:

'BÜTÜN KADINLARA SELAM OLSUN'

Vicdan ve Adalet Nöbeti'mizin 19'uncu gününde, Van'da ev sahibi kadın milletvekili olarak size sesleniyorum. Vicdan ve adaletin sesini bugün kadınlar yükseltecek. Adana milletvekilimiz Meral Danış Beştaş ve Urfa Milletvekili Dilek Öcalan adına siz kadınları selamlıyorum. Cinsel istismara ve zulme karşı duran kadınlar var. Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya isteyen, yaşadığı her alanda kendi sözünü sürdüren kadınlar, yerel yönetimlerde mücadele veren kadınlar, yerel siyasetten kadınlar, hava ve su kirliliğinden, çevre kirliliğine karşı mücadele eden kadınlar, kültürel zenginlikleri sürdüren, siyasi partilerde temsili olarak görünsün değil, kadın fikri ile bir araya gelen söz sahibi kadınlar var. Savaşa dur diyen, biricik evladını toprağa vermesine rağmen barış mücadelesi yürüten, ellerinden yüreklerinden öptüğümüz barış anneleri var. Bütün kadın arkadaşlarıma binlerce kez selam olsun.

'KİMLİĞİMİZİ KAZANANA KADAR'

Fiziken aramızda olmayan kadınlar var. HDP'nin Eş Genel Başkanı ve Van'ın yüzde 75 oy verdiği meşru iradesi olan Figen Yüksekdağ ile Tuğba Hezer aramızda değiller. Haksız ve hukuksuz bir şekilde genel başkanlığı ve milletvekili düşürüldü. Van halkının vicdanın fikrinde ve düşüncesinde karşılığı yoktur. Siyasi rakiplerin aldığı bu karar saldırıdır. Figen Yüksekdağ milyonların iradesidir. Tuğba Hezer, parlamentonun en genç milletvekilidir. Bu karar kadınları siyasetten koparmaya çalışıyor. Çağlar Demirel, Selma Irmak, Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel şahsında kadın iradesi tutuklu bulunuyor. Kimliğimizi ve özgürlüğümü kazanana kadar, barışı getirene kadar kimseye boyun eğmeyeceğiz.

'TOPLUM ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ŞİFRESİ KADIN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR'

Aramızda olamayan kadın belediye eşbaşkanlarımız var. Onlar aramızda ve bütün kadın eşbaşkanlarımıza selam olsun. 34 belediye kadın Eşbaşkanı arkadaşımız, yüzlerce parti üyesi arkadaşımız siyasetten uzaklaştırılmıştır. Kayyum atanması için sudan sebepler ile tutuklandılar. Halkların iradesi gasp edilmiştir. Bu saldırılar tesadüf değildir, biz büyük bir kadın partisiyiz. Biz onların kodlarını yok ettik. Biz yaşamız. Toplumun özgürlüğünün şifresinin kadın özgürlüğü olduğunu biliyoruz ve doğru yoldayız. Saldırı ne kadar büyükse o kadar doğru yoldayız
RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.