VİRGİNİA’DA IRKÇILIK KARŞITI GÖSTERİYE SALDIRI: BİR KİŞİ ÖLDÜ

ABD'nin Charlottesville kentinde ırkçı grupların başlattığı olaylar sonrası düzenlenen ırkçılık karşıtı eyleme araçla düzenlenen saldırıda 32 yaşındaki Heyer hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı.

ABD'nin Virginia Eyaleti'ne bağlı Charlottesville kentinde, beyazların üstünlüğünü savunanların gösterileri sonrası çıkan olayların ardından Virginia'da olağanüstü hal ilan edildi.

Cuma akşamı, ırkçı grupların Amerikan İç Savaşı dönemindeki köleliği savunan güney eyaletlerinin komutanı general Robert E. Lee'nin heykelinin kaldırılması planına karşı düzenledikleri gösteri sonrası başlayan gerilimin ardından dün 32 yaşındaki Heather Heyer öldürüldü, 19 kişi yaralandı.

Saldırganın ırkçılık karşıtı göstericilerin içine bir araçla hızla dalmasıyla yaşanan olay sonrası açıklama yapan Virginia Valisi Terry McAuliffe aşırı sağcılara seslendi: "Burada istenmiyorsunuz, evinize dönün."

Araçla saldırıda 1 kişi gözaltında

FBI, ırkçılık karşıtı gösteriye araçla yapılan saldırı hakkında soruşturma başlattı.

Olayla ilgili 20 yaşındaki bir şüpheli gözaltına alındı.

Charlottesville Emniyet Müdürlüğü, olaylarda, araçla saldırıda yaralanan 19 kişi dışında 15 kişinin daha yaralandığını açıkladı.

Trump kınadı, ırkçılardan söz etmedi

New Jersey'de basına konuşan ABD Başkanı Donald Trump, 'pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti' kınadığını söyledi.

Kentte yasal düzenin yeniden sağlanması çağrısı yapan Trump, 'hiçbir vatandaşımız güvenlikleri hakkında korku duymamalı' dedi.

Bazı Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili senatörlerse, Trump'ın açıklamasında beyazların üstünlüğünü savunan ırkçılardan bahsetmemesine tepki gösterdi.

Polis helikopteri düştü

Bu arada çatışmaları izleyen, Virgina Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bir polis helikopteri Cumartesi akşam saatlerinde, kentteki bir ormanlık araziye düştü.

Olayda iki polis yaşamını yitirdi.

Ne olmuştu?

Cuma akşamı aşırı sağcılar Virginia Üniversitesi yerleşkesinde meşaleli yürüyüş yaptı.

Bu gösteriye karşıt gösterinin de organize edilmesi sonrası iki grup arasında gerilim yaşandı.

Cumartesi günü ise, ırkçılar "Sağı Birleştirin" adı altında kentte bir gösteri düzenledi ve onlara karşı çıkan gruplar da sokaklara çıktı.

Bu gösterilerde gruplar arasında çatışmalar çıktı, polis olaylara biber gazıyla müdahale etti. Bazı kişilerin gösterilere silahlarla katıldığı ifade edilirken, gösterilerde Nazi sembolleri de kullanıldı. (EKN)

BİANET

 

RSS Feed

rojnameyanewroz.net

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.