Cezaevi yönetimi söz verdi; Demirtaş’ın ‘açlık grevi’ son buldu

Edirne F Tipi Cezaevi'nde süren ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın da katıldıklarını açıkladıkları açlık grevinin sona erdiği bildirildi.

Edirne Cezaevi'nde insani muamele görme talebi ve hukuk dışı uygulamalara dikkat çekmek amacıyla yapılan açlık grevi bitti. BBC Türkçe'ye açıklama yapan Özgürlükçü Hukukçular Platformu'ndan avukat İbrahim Bilmez, cezaevi yönetiminin sorunların çözülmesi için söz verdiğini belirtti.

Bilmez, "Cezaevi İdaresinin HDP'li vekillerimiz, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, İnsan Hakları Derneği yetkilileri ile ve son olarak da bizimle yaptığı görüşmeler sonucunda diyalog kanalları açılmış, cezaevi idaresi var olan sorunları çözeceğinin sözünü vermiştir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan da, bugün açlık grevine katılmıştı.

Demirtaş yaptığı açıklamada, "Türkiye cezaevlerinde yaşanan hukuk dışı, gayri insani ve keyfi uygulamalara dikkat çekmek istiyoruz. Bu sorunlardan kaynaklı birçok cezaevinde 40 günü aşkındır devam eden açlık grevleri vardır. Adalet Bakanlığı'nın kendi sorumluluk alanındaki bu ciddi meselelere duyarsız kalmasını kabul etmemiz mümkün değildir" ifadelerini kullanmıştı.Kaynak:RojavaHaber
Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.