Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu: Dilek Gültekin’in mücadelesini destekliyoruz..!

Bursa Gemlik'teki serbest bölgede kurulu bulunan Yazaki'de işten atılmasının ardından direnişe başlayan Tüm Metal ve Otomotiv İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilek Gültekin'le dayanışma büyüyor.
Çeşitli fabrikalardan işçilerin ziyaret ettiği, Yazaki işçilerinin servislerle serbest bölgeye girip çıkarken selamladığı Gültekin'e, Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) Kadın Komisyonu'ndan da destek geldi. Bugün yazılı bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu, Gültekin'in işe geri alınmasını istedi ve sendika üyesi kadınlar olarak mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.
Gültekin'in işten atılmasının gerçek sebebinin "performans düşüklüğü" değil, fabrikadaki tacize karşı mücadele etmesi olduğu hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"13 aydır fabrikada çalışan Dilek Gültekin, performansı düşük olduğu gerekçesiyle işten atıldı. Dilek arkadaşımızın işten atılmasının asıl gerekçesinin performans düşüklüğü olmadığını, fabrikayı az çok tanıyan herkes biliyor. Dilek arkadaşımız, uzun süredir kadın işçilere dayatılan olumsuz koşullara, performans baskısına, işyerinde yaşanan cinsel taciz ve sataşmalara, işyeri yönetiminin sessiz kalmasına karşı sesini yükselttiği için işten atıldı.
Dilek, Gemlik Yazaki Fabrikası'ndaki çalışma koşullarının insan haysiyetine yakışır bir hale getirilmesi tacizden arındırılması için mücadele edilmesi gerektiğini savunduğu için işten atıldı. İşyerinde cinsel taciz, sataşma ve mobbing kadınlara yönelik ağır bir insan hakkı ihlalidir, suçtur, bu suçun yasalara göre bir cezası vardır."

"İşine geri dönmelidir"

Kölece çalışma koşullarına ve tacize karşı mücadelenin hak olduğunu belirten komisyon, Gültekin'in 10 gündür kolluk kuvvetlerinin baskısına rağmen direnişine devam ettiğine dikkat çekerek Yazaki yönetimine seslendi ve Gültekin'in işe geri alınmasını istedi.
Gültekin'in haklı mücadelesinin yanında olduğunu belirten komisyonun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
"Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, tüm işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmek ve cinsel taciz ve sataşmalardan arındırılmış işyerlerine sahip olmak, ücret ve haklarını geliştirmek en temel anayasal haktır. Bu hak ulusal yasalar ve uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmıştır.
10 günden beri arkadaşımız, haksız bir şekilde işten atılmasını, protesto etmek ve tekrar işbaşı yapabilmek için Bursa Serbest Bölge girişinde kolluk kuvvetlerinin baskısı altında, direnişine devam ediyor.
Yazaki Yönetimi, özellikle kadın işçiler için cehenneme dönüşmüş olan çalışma koşullarını düzeltmek yerine, Dilek Gültekin'i cezalandırma yoluna gitmiştir. Bu şekilde diğer işçilere de gözdağı vermektedir.
Biz Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu olarak işverenin tutumunu kabul edilemez bulup, şiddetle kınıyoruz. Yazaki yönetimine sesleniyoruz; Dilek Gültekin işine dönmelidir.
Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu olarak Dilek Gültekin'in haklı mücadelesini sonuna kadar destekliyor, sendika üyesi kadınlar olarak bu işin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz."

RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.