Vanda HDPli vekillerden ablukaya karşı ses çıkarma eylemi..!

HDP'nin Diyarbakır ve İstanbul'un ardından Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni sürdürdüğü Van Musa Anter Barış Parkı'nda ilk gün sona erdi. Parkı ablukaya alan ve barikatlarla çeviren polisler, halkın nöbete katılımını engellemeye çalıştı. Engellemelere rağmen gün içinde çok sayıda kişi 5 kişilik gruplar ile dönüşümlü olarak ziyaretler gerçekleştirdi.

Musa Anter Parkı'na ziyaretçi akını

Dihaber'in haberine göre; engellemeler rağmen nöbete destek veren yüzlerce kişi parkın çevresinde bekleyerek destek verdi. Ziyaretler sırasında çok sayıda yurttaşın parka girmesi engellenirken, Barış Anneleri Meclisi üyeleri de engellendi. Uzun süre parka girebilmek için bekleyen Barış Anneleri'nin parka girişi polislerce engellendi. Tüm engellemelere rağmen gece saatleri ile birlikte park, ziyaretçi akınına uğradı. Ziyaretçiler arasında yer alan kadınlar, HDP'li kadın milletvekilleri ile bir araya gelerek, yaşadıkları sorunlara ilişkin bilgi paylaştı.

Ezgiler ve ses çıkarma eylemi

Ziyaretçiler ile parkın ortasında oluşturdukları çemberde bir araya gelen HDP'li milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Lezgin Botan ve Dilek Öcalan, Kürtçe ve Türkçe ezgiler seslendirdi. Saat 21.00'da HDP'li vekiller ve ziyaretçiler ses çıkarma eylemi başlattı. Milletvekillerinin zılgıtları ve alkışlarına, çevrede bulunan yurttaşlar da balkonlarına çıkarak destek verdi.

Van'da Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni sürdüren HDP'li vekillerden ablukaya ve adaletsizliğe karşı ses çıkarma eylemi

"Ülke abluka altında"

Eylemin ardından kısa bir açıklama yapan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, parkın polis barikatları ile abluka altına alınmasına tepki gösterdi. Beştaş, ülkede adaletin abluka altında olduğunu söyledi. Halkın mücadelesi ile adaleti sağlayacaklarını dile getiren Beştaş, "Bu abluka, zulmü en çıplak ve karanlık haliyle bize gösteriyor. Biz halkımızla beraber mücadele etmenin yolunu bulacağız. Asla mücadeleden geri durmayacağız" diye konuştu.

"Zulme ve faşizme karşı her akşam ses çıkarmaya"

Türkiye'de adaletin inanılmayan bir kavram haline geldiğini ifade eden Beştaş, "Bugün Türkiye'de tüm vicdanlar kan ağlıyor. Adalet, sadece iktidar partisinin tabelasında olan bir kavram olarak kaldı. Ama eminiz ki; Türkiye'deki yurttaşların ezici çoğunluğu vicdan ve adalet için netleşebilir. Bizimle beraber sesini duyurabilir" dedi.

HDP'nin, Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni çeşitli eylem ve etkinlikler ile sürdüreceğini aktaran Beştaş, "Tüm Türkiye'ye dayattıklarında başarılı olamamışlardır. Bütün bariyerlere rağmen Van halkı büyük bir direnişle bizi yalnız bırakmamak için bariyerlerin arkalarında bize destek veriyor" diye konuştu.


Beştaş, "Her tarafı kapatsalar bile, balkonumuzdan, camımızdan ve sokağımızdan edemezler. Bu zulme ve faşizme hayır diyelim" diyerek Van halkını her akşam saat 21.00'da ses çıkarma eylemine çağırdı.


RSS Feed

halkinbirligigncelhaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.