Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten fezleke hazırlandı

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında, savcılık ifadesinde 'Cumhurbaşkanına hakaret ettiği' iddiasıyla yeni bir fezlekenin hazırlandığı belirtildi.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında, savcılık ifadesinde 'Cumhurbaşkanına hakaret ettiği' iddiasıyla yeni bir fezlekenin hazırlandığı belirtildi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından 4 Kasım 2016 tarihinde aralarında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu pek çok milletvekili ifade vermedikleri gerekçesiyle gözaltına alınarak haklarındaki dosyalarla ilgili savcılıklarda ifade vermişlerdi.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, söz konusu tarihte gözaltına alınan milletvekilleri arasında yer alan TBMM İdare Amiri Önder hakkında geçen hafta TBMM'ye yeni bir fezleke daha geldi.

Fezlekede, Önder'in zorla getirme işlemi sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığı'na şu ifadeyi verdiği belirtildi: "Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir. Adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Veremeyeceğim hiçbir hesabım da yoktur. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken muhtemelen bu fezlekeleri düzenleyen birçok savcı ve yargı mensubunun bugün vatan hainliği suçlamasıyla tavsiye edilmiş olması muhtemeldir. Sizin şahsınıza ve kişiliğinize yönelik hiçbir tereddüdüm ve saygısızlığım yoktur. Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargılama faaliyetini kabul etmem mümkün değildir."

Fezlekede Önder'in gözaltına alınarak verdiği ifadede 'Cumhurbaşkanına hakaret ettiği' gerekçesiyle dokunulmazlığın kaldırılması talep edildi.


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.