Ayhan Bilgen’in tutukluluğunun devamına karar verildi

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, 11 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istenen Ayhan Bilgen, Silivri Cezaevi'nden SEGBİS sistemi ile katıldı.

Savunması alınan Bilgen, Murat Karayılan adına açılan ve hiç takipçisi olmayan bir Twitter hesabından talimat almakla suçlandığını belirterek, "Türkiye'nin 30 yıldır takip ettiği bir ismin talimatını, takipçisi olmayan bir Twitter hesabından aldığına inanılıyorsa, buna yorum yapmayacağım. Bu gerekçe ile hakkımda örgüt üyeliği iddiası oluşturmak yanlıştır" dedi.
'Yardım etmek insani görevdir'

Savunmasında 6- 8 Ekim Kobani olaylarına da ilişkin ifade veren Bilgen, "Kobane'ye yardımların ulaşmasını istemenin kendisi suç olmak bir yana insani bir görev ve sorumluluktur. Bu talebin suç kabul edilmesi halinde, Irak Kürt bölgesinden gelen yardımların tüm dünyanın gözü önünde Kobanê'ye geçişine izin vermek çok daha ağır bir suç haline gelir. Oysa o dönemde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, PYD Eş Başkanı ile Ankara'da görüşmeler yapmakta ve hükümet temsilcileri tarafından da yardımların ulaşmasına gecikmeden imkân verileceği ifade edilmekteydi" dedi.

Mahkeme heyeti Bilgen'in tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 6 Kasım tarihine erteledi.


RSS Feed

RojavaHaber

IFTTT
Blogger tarafından desteklenmektedir.